Znamenitosti
Zgornji Leskovec obdaja 12 vasi – Belavšek, Berinjak, Gradišče, Mala in Velika Varnica, Repišče, Skorišnjak, Spodnji in Zgornji Leskovec, Strmec, Trdobojci in Veliki Okič. Območje je skoraj v celoti hribovito, kar nudi idealno lego za vinogradništvo, pohodništvo in sproščanje v neokrnjeni naravi.
Vsaka od omenjenih vasi nudi številne zanimivosti in zgodbe, katere lahko raziskujete in odkrivate peš, s kolesom ali avtomobilom.
Haloze
Pristna narava, slikovite butične vasice, zelena pobočja gričev ter strmih travnikov, izjemna kulinarična ponudba lokalno pridelanih sestavin in dolgoletna vinogradniška tradicija ponujajo popolno turistično doživetje v Halozah. Vsa ponudba na https://visithaloze.com/
Zgornji Leskovec
V vzhodnem delu Haloz se nahaja tudi naselje Zgornji Leskovec, ki ga najdemo prvič omenjenega v urbarjih pri minoritih in dominikancih na Ptuju leta 1440 pod besedo Lezkowicz pri Psičini. Zgornji Leskovec se nahaja na razpotju za smer Cirkulane-Podlehnik ter Ptuj-Trakoščan.
Ptuj
Najstarejše mesto v Sloveniji, s svojo bogato dediščino, se od apartmaja Vila Leskovec nahaja le 15 km. Obisk gradu, sprehod ob ptujskem »morju«, obisk Mitreja in Ptujske terme so odličen dnevni izlet, dosegljiv tudi s kolesom.
Ptujski grad
Danes so v Ptujskem gradu na ogled najbolj obiskane in reprezentativne zbirke Pokrajinskega muzeja Ptuj-Ormož: orožje, glasbila, tradicionalne pustne maske, zbirka fevdalne stanovanjske kulture, slike na steklu in grajska galerija. Oddaljen 16,2 km.
Maribor
Mesto pod Pohorjem, z najstarejšo vinsko trto na svetu; Lent, Piramida, Kalvarija, je le nekaj znamenitosti oddaljenih dobrih 40 km.
Hiša Stare trte Maribor
V starem mestnem jedru na Lentu, pred Hišo Stare trte, domuje več kot 450 let stara žametovka oziroma modra kavčina. Vpisana je celo v Guinnessovo knjigo rekordov – kot najstarejša trta sveta, ki še vedno rodi žlahtne sadove.
Stara trta je bila posajena ob koncu srednjega veka, ko so Maribor oblegali Turki. Preživela je kljub srditim bojem, ki so divjali okrog nje, saj je bila Hiša Stare trte nekoč del mestnega obzidja. Do živega ji niso prišli niti požari v poznem srednjem veku, niti trtna uš, ki je pomorila večino ostalih trt, in ne zavezniško bombardiranje mesta. Še vedno živi in vas pričakuje, da jo obiščete ter postanete del njene zgodbe. Oddaljeno 43 km.
Grad Borl
Grad Borl (Ankenstein) se nahaja na strmi skalni vzpetini nad reko Dravo v Halozah. Zaradi svoje naravne lege ob ogrsko – hrvaški meji je imel že od vsega začetka pomembno strateško vlogo. Prvotno je služil kot obmejna ogrska postojanka. Varoval je strateško pomembni rečni prehod čez Dravo, o čemer pričata ogrsko in hkrati tudi nemško poimenovanje gradu Borlyn oziroma Anchestein in naj bi označevala rečni prehod. Oddaljen 6,9 km.
Grad Turnišče
Renesančni dvorec v baročni preobleki obkrožata park in gozd, skozi katerega vodijo poti do ribnika in travnikov. V srednjem veku je na tem mestu stala lesena utrdba proti Turkom, pozneje pa je dobil reprezentančno vlogo. Baroni Lippiti so tukaj živeli do konca 2. svetovne vojne. Oddaljen 12 km.
Grad Trakoščan
Trakošćan je nastal ob koncu 13. stoletja izključno za obrambne namene severozahodne Hrvaške in je služil za nadzor poti med Ptujem in Bednjansko dolino. V zgodovinskih listinah je omenjeno, da je leta 1399 ogrski kralj Sigismund Luksemburški celotno Zagorsko grofijo podaril celjskemu grofu Hermanu II. Tako je dvorec Trakošćan ostal v lasti Celjskih grofov vse do sredine 15. stoletja. Oddaljen 24,7 km.
Naravni park Haloze – Čerinovo
Naravni park Haloze – Čerinovo deluje kot kmetijsko gospodarstvo, s katerim upravlja PRJ Halo, podeželsko razvojno jedro skupaj s pašno skupnostjo Haloze. Posestvo je v fazi preusmeritve v ekološko kmetovanje in skupaj z različnimi vzpostavljenimi ekosistemskimi storitvami proizvaja hrano po načelih agroekologije, kjer je prvenstveni cilj ohranjanje biodiverzitete v konkretnem primeru divje orhideje in proizvodnja hrane s čim manj vplivi na okolje. Oddaljeno 2,5 km.
Viničarski muzej na Gorci
Turistično društvo Podlehnik na idilični lokaciji v Halozah ponuja ogled Viničarskega muzej na Gorci. V viničariji je urejana črna kuhinja, kuhinjsko posodo in pripomočki, pohištvo, krušna peč in vinska klet. Ogled spremljajo zgodbe o Halozah, delu in življenju viničarjev ter degustacija vin lokalnih vinarjev s tradicionalno haloško kulinariko. Oddaljen 9,8 km.
Bazilika Marije Zavetnice
Bazilika Marije zavetnice s plaščem na Ptujski Gori je ena od vstopnih točk v Haloze. Postaviti jo je dal Bernard III. Ptujski v začetku 15. stoletja. Pri gradnji je sodelovalo več plemiških družin, med njimi celjski grof Friderik II., plemiška družina Stubenberg, vitez Žiga Dobrnski. Cerkev na Ptujski Gori je ena najlepših gotskih cerkva v tem delu Evrope. Urejeno je veliko parkirišče za romarje in obiskovalce. Program obiskov in ogledov cerkve izvajajo patri minoriti. V romarski hiši si je možno ogledati multivizijo o Ptujski Gori v različnih jezikih. Skozi leto je več romanj, največje je 15.8. na praznik Marijinega vnebovzetja. Na Janškem Vrhu je cerkev sv. Janeza Krstnika iz 15. stoletja. Oddaljeno 22 km.
Romarska pot Sveti Avguštin
Sveti Avguštin je 504m visok hrib v Veliki Varnici. Na vrhu sta dve cerkvi in je tudi popularna romarska pot. Največji obisk je zadnjo nedeljo v avgustu na avguštinsko nedeljo. Dostop je najhitrejši po romarski poti cca 20 do 30 minut. Lahko pa se z avtom odpeljete višje in parkirate ob cesti. Pot iz Cvetlina poteka delno po hrvaškem ozemlju. Hoje je za cca 40 min.
Pust
Običaji v Halozah v obdobju zime so še posebej povezani s šegami in običaji, katerih vrhunec predstavlja pust. Je obhodni praznik, kar pomeni, da maske hodijo na obhode od hiše do hiše, pomen je povezan s starodavnimi običaji, magijo, duhovi prednikov in narave. Nekoč je veljalo pravilo, da se smejo šemiti le moški, zlasti mladi fantje, in sicer od pustne nedelje do pepelnične srede. Našemljenci po navadi hodijo v skupinah. Maske in z njimi povezane šege se spreminjajo s časom, včasih so bile veliko bolj povezane z mitologijo in obredjem, dandanes je maskiranje bolj povezano z veseljačenjem in burkaštvom.
Trgatev in Martinovanje
Sredi oktobra Haloze zaživijo, saj je grozdje zrelo in ga je treba obrati. Trgatve so se vsi veselili kot praznika, saj se je med letom garalo, da zdaj trta obrodi sadove. V »braje« je gospodar povabil sosede, sorodnike in bližnje prijatelje, ki so se dopoldne zbrali pri vinogradu, opremljeni z lesenimi škafci in nožički, s katerimi so rezali grozdje.
Martinovo je praznik, ki se praznuje 11. novembra., kadar bi se naj mošt spremenil v vino. Praznik, ki izhaja iz starih poganskih običajev darovanja, je kasneje dobil tudi krščansko obliko in sicer v povezavi z godom priljubljenega svetnika sv. Martina.
Mejni prehod Zgornji Leskovec
Mejni prehod, oddaljen 4,2 km.